menu

0 (212) 437 10 13

info@gost-r.com

EAC Sertifikası (TR TC)


Eski adı ile GOST-R yeni adı ile EAC Rusya sertifikası bizdeki TSE gibi ürünleriniz belgelendirilmeden Rusya federasyonu Kazakistan beyaz Rusya gibi ülkelere ihracat yapamayacağınızın göstergesidir.EAC belgesi olmadan Rusya ya ürünlerin geçişi tamamen durdurulmuştur. Her geçen yıl kalite politikası hızla artmış markalaşma adına ülkeler ihracat belgelerine daha da önem göstermeye başlamıştır.

Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Beyaz Rusya’ya İhracat Yapan Firmaların EAC R sertifika hakkında bilmeleri gereken ;

Aralarında bir Gümrük Birliği kuran Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Beyaz Rusya piyasalarına arz edilecek bazı ürünlere ilişkin ortak teknik düzenlemeler yapabilmektedir. Gümrük Birliği’nin karar verici organı olan Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) bazı ürünlerin ithalatı uygunluk değerlendirmesi koşuluna bağlanmıştır. AEK’nın 15/10/2013 tarihli ve 28 sayılı Kararı ile ortak gümrük bölgesine ithalatta gümrük beyannamesi ile birlikte sunulacak teknik düzenleme uygunluk değerlendirmesi (onayı) kapsamı Gümrük Tarife istatistik Pozisyonu (GTIP) bazında ürün listesi belirlenmiştir.

Teknik düzenleme şartlarına uygunluğu onaylanmamış aşağıdaki ürünler, gümrük birliği alanında dolaşıma izin veren “tek işaret” ile işaretlenemeyecek ve pazara sunulamayacaktır:

27 Mar, 15

 

Benzer yazılar