Bizden Haberler

UkrSEPRO

Ukrsepro Ukrayna Belgesi UkrSEPRO Belgesi Nedir?

Ukrsepro Devletin sertifikalandırma ve standardizasyonda tek bir sistem kurması ile, ürünlerin veya hizmetlerin kalitesinin ve güvenirliğinin kontrolü, üretimin istikrarı sağlanması amaçlanmıştır. Bu sistemde sertifikalandırma işlemleri Ukrayna mevzuatlarına göre yapılır. Zorunlu sertifikalandırmaya tabi olan ürünlerin listesi 1 Şubat 2005 yılında Ukrayna Gospotrebstandart tarafından yayınlanmıştır.

Ukrayna Devlet Standartları yetki verdiği, konularında uzman olmuş devlet kuruluşları tarafından verilmektedir.

UKR Sepro belgesi ülkeye ithal ettikleri ürünlerde Ukrayna Devlet Kalite ve Standart Enstitülerinin ürün içeriklerinde bulunmasını zorunlu tuttuğu özellikler ve kalite standartlarının ürünlerde bulunduğunu teyit eden bir belgedir. Ukrayna’da ticaret yapmak isteyen firmaların bulundurmak zorunda olduğu bu belgeye sahip olmak , hem iç hem de dış piyasalarda aranan bir üretici konumunda güvenilir üretiminizi tasdikler. Ülkemizdeki TSE, ISO standartlarının benzer belgelerdir.

UkrSEPRO Kalite Belgesi Çeşitleri Nelerdir? 

Geçerlilik Sürelerine Göre Sertifikalar;
Parti Bazında UkrSEPRO: Ukrayna’ya gönderilen belirli sayıdaki ürünler için tek sefer kullanmak üzere çıkarılır. Ayrıca numune gönderilmesini önleyebilmek için, birçok durumda, önceden temin ettiğimiz resmi mektup uyarınca ürünler gümrüklerden geçmekte, daha sonra ürünlerin bulunduğu (ya da montajının yapıldığı) yere uzman gönderilerek UkrSEPRO Belgesi alınmaktadır.

Bir yıl Seri Üretim UkrSEPRO: Firma ürünleri incelenmeden, yalnız teknik dokümantasyon incelemesiyle verilir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmemektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

2 yıllık UkrSEPRO: Ancak ISO9000 Kalite Güvence Belge Serisine sahip olan firmalarımız, Ukrayna makamlarını belirlediği UKRSEPRO gereklerini yerine getirdiği takdirde incelemelerimiz sonucunda 2 yıllık belge alabilir. Mevzuata göre, 2 yıllık sertifikalar için 1 yıl sonra Yıllık İnceleme yapılması gerekmektedir.

5 yıllık UkrSEPRO; Belli ürün gurubu için tutanak akabinde temin edilen belgelerdir. Ancak ISO9000 Kalite Güvence Belge Serisine sahip olan firmalarımız, Ukrayna makamlarını belirlediği UKRSEPRO gereklerini yerine getirdiği takdirde incelemelerimiz sonucunda 5 yıllık belge alabilir.

UkrSEPRO Sertifikaları bir başka şekilde daha sınıflandırılır:
Mecburi UrkSEPRO Sertifikaları: Tüm ürünler sınıflandırılmıştır. Bu tür ürünler için alınan sertifikaların Ukrayna Gümrüklerine ibrazı zorunludur. Gümrüklerde Mecburi olmayan ürünler için Gereksizlik / Red Mektubu alınması şarttır.

İsteğe bağlı UkrSEPRO: Gümrük mecburiyet listesinde yer almayan ürünler için alınan sertifikaların gümrüğe ibrazı mecburi değildir. (Ancak İsteğe Bağlı Belgeler Ukrayna iç piyasalarında soruluyor olabilir.) Uygunluk işareti, logosu ürünlerin geçerli standartlara uygunluğunu ve kalitesini kullanıcılara belirtmek için oluşturulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir