Bizden Haberler

Ukrayna Kalite Belgesi UkrSEPRO

Ukrayna Kalite Belgesi (UkrSEPRO) Ukrayna’da halen geçerli olan Kalite Belgesidir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Ukrayna mevcut Gost Belgesini baz alarak kendi Kalite Standartlarını Rusya’dan ayrı olarak geliştirmiştir.

Ukrayna Kalite Sertifikası (UkrSEPRO), GOST’a sistem olarak benzer özellikler göstermesine rağmen uygulamada ve mevzuat yönüyle farklılıklar göstermektedir.

UkrSEPRO Hakkında Genel Bilgi

Her ülke gibi Ukrayna da kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır.

Ukr SEPRO Sertifikası Hakkında Önemli Bilgiler;

  1. Ukr SEPRO Sertifikası Neden Gereklidir? Her ülke kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu paralelde Ukrayna da benzer tavrı göstermekte, ithal ürünlerden sertifika istemektedir. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır.

Öte yandan, iç piyasada prestij sağlama yönüyle bu belge gereklidir. Bugün için TSE ve ISO 9000 Serisi Kalite Güvence Belgeleri bizim için nasıl bir anlam taşıyorsa, o ülke için kendi sertifikası da aynı prestij ve güvenilirlik anlamını taşımaktadır.

  1. Ukr SEPRO Belgesi Nasıl Alınır: Ürünleriniz önce tarafımızca incelenir, firmanız hakkında genel bilgiler Rusça`ya çevrilerek kataloglarınızla birlikte Kiev`de sertifika kuruluşlarına gösterilir. Fiyatlandırma için Resmi müracaat gereklidir. Tarafımızla yapacağınız sözleşme doğrultusunda işleminiz başlar ve Ukrayna`dan Yetkili Eksperler gelerek üretim yerinizde inceleme yapar. Numunelerin Kiev`deki Test Merkezinde incelemesi yapıldıktan sonra 20 ile 30 gün içinde sertifikalar teslim edilir.

 

Ukrayna UkrSEPRO Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

UkrSEPRO çeşitlemesi daha çok hangi süre için verildiği ile alakalıdır:

İki yıl için verilen UkrSEPRO: Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Beş yıl için verilen UkrSEPRO: Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Ukrayna UkrSEPRO Kalite Belgesi Nedir? 

Ukrayna UkrSEPRO Belgesi ne Nasıl Başvuru yapılır ? gibi sorularınız var ise veya Ukrayna`nın Kalite Belgesi olan UkrSEPRO Hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Ukrayna UkrSEPRO Sertifikasının nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız, Ukrayna UkrSEPRO Belgesi almak için hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir