Bizden Haberler

Gümrük Birliği Deklarasyonu

EAC Deklarasyonu  TR CU (EAC) Gümrük Birliği Deklarasyonu eski bilinen resmi sertifika olan GOST Sisteminin yerine geçmektedir. Kanunlar ve  kurallara  göre  uzmanlarımız  ürünün  EAC Sertifikası  yada  EAC  Deklarasyonunda  geçeceğine  ürünlerin  özelliğine, kullanım  alanına  vb  kriterlere  bakarak  karar  vermektedirler.

Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 293 Sayı ve 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliği’nde uygulanacak olan Sertifika biçimleri Teknik Regülâsyonlar çerçevesinde yasallaştı ve 15 Şubat 2013 yılından itibaren uygulanmaya başlandı. Bu uygulama halen Rusya Federasyonu, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan ve Ermenistan  için geçerlidir.

Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülâsyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır.

EAC Deklarasyonu belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, ve maksimum 5 yıllık seri üretim şeklinde düzenlenebilmektedir.

Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu çerçevesinde yetkilendirilmiştir.

EAC Gümrük Birliği Deklarasyonunun bir kuruma verilebilmesi için numune testi bazı ürünlerde zorunlu olup  ve üretim yapılan fabrikaya ürüne  göre  değişmekle beraber çoğu  ürüne ziyaret yapılmadan  verilmektedir.

Test sonuçları sertifika yanında teslim edilir. Ayrıca, belgelendirme sürecinde verilen tüm evraklar, Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

EAC Gümrük Birliği Deklarasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir Temsilci Firma, Müşteri, Aracı veya yerel şahıslar gerekmektedir.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği piyasası tedavül/satış onayını doğrulayan işaret koyulur. Gümrük Birliği Komisyon kararına göre Sertifikalandırılan ürünlerin etiketlerinde EAC logosu kullanılmaktadır.

EAC Deklarasyonu Çeşitleri :

1 yıllık seri üretim EAC Deklarasyonu: Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarla 1 yıl süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.

3-5  yıllık EAC seri üretim Deklarasyonu: Uzman ziyareti yapılarak 3 veya 5 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu şekilde alınan belgeler 3 veya 5  yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Avrasya ülkelerinin iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir